Kraftsamling i Dalarna för att möta framtidens skogsbränder
Skogsstyrelsen bjuder nu tillsammans med brandforskaren Anders Granström från Sveriges Lantbruksuniversitet, Per Hampus som var räddningsledare vid branden i Torgås/Lima och Peter Bäcke, vice räddningschef i norra Dalarnas Räddningstjänstförbund, in till en utbildningskonferens om hur samhället och skogsbruket ska rusta sig mot kommande skogsbränder.
De senaste åren har skog för miljoner brunnit. Branden i Västmanland 2014 och ifjol i Dalarna, Hälsingland och Jämtland.
– Om vi kan bli bättre på att förhindra och stoppa en skogsbrand tidigt för att undvika skador på skog, djur, människor och byggnader är det värt väldigt mycket. Därför ordnar vi den här konferensen så att vi kan hämta in kunskaper som behövs, säger Magnus Hedspång, skogsskadesamordnare på Skogsstyrelsen i Dalarna.
När? 3 december 9:30 – 15:00
Var? Mora Parken, Mora
Källa: Skogsstyrelsen