SCA säljer SCA Wood Supply UK Ltd till BSW Timber Ltd


2020-12-01

SCA Wood Supply UK Ltd, som tillverkar och distribuerar trä- och träbaserade produkter för byggmaterialhandeln i Storbritannien, har idag sålts till BSW Timber Ltd. SCA behåller sin organisation för försäljning av trävaror till industrikunder i Storbritannien.

– Vi har varit mycket nöjda med den utveckling vi sett för SCA Wood Supply UK och för vår försäljning och distribution till byggmaterialhandeln både för konsumenter och för professionella kunder i Storbritannien, säger Jerry Larsson, affärsområdeschef Trä, och fortsätter:

– Vi tror emellertid att denna verksamhet kan utvecklas ännu bättre hos BSW Timber. Vi kommer att fortsätta leverera träprodukter till BSW Timber för den brittiska byggmaterialhandeln, samtidigt som vi fortsätter utveckla vår försäljning och leverans till brittiska industrikunder i egen organisation.

Försäljningen väntas minska SCA-koncernens nettoförsäljning med cirka 1 400  miljoner kronor per år och EBITDA med cirka 25 miljoner kronor per år. Nettolåneskulden minskar med cirka 150 miljoner kronor som en följd av affären.

Cirka 280 SCA-medarbetare i Storbritannien övergår till BSW Timber.


Källa: SCA